ΓραΣΕΠ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑΣ

αρχική

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓραΣΕΠ

Συμβουλευτική στήριξη

• Ατομική Συμβουλευτική σε επίπεδο απλό διαγνωστικό.

• Συμβουλευτική σε ομάδα (σχολική τάξη).

Πληροφόρηση / Ενημέρωση / Τεκμηρίωση

• Παροχή πληροφοριών και ενημέρωσης στους μαθητές της σχολικής μονάδας για θέματα εκπαίδευσης και αγορά εργασίας.

• Συλλογή, ανανέωση και μορφοποίηση του πληροφοριακού υλικού που χρησιμοποιεί το ΓΡΑΣΕΠ για τις σπουδές και τα επαγγέλματα.

•  Παρακολούθηση του ηλεκτρονικού δικτύου για πληροφόρηση.

•  Ανταλλαγή πληροφοριών μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

• Οργάνωση και λειτουργία βιβλιοθήκης στο ΓΡΑΣΕΠ.

• Αναζήτηση, συλλογή και δημιουργία πρόσθετου πληροφοριακού υλικού ΣΕΠ.

•  Οργάνωση και λειτουργία πίνακα ανακοινώσεων, γύρω από θέματα ΣΕΠ, εκπαίδευσης, απασχόλησης.

• Δημιουργία υποδομής για την αυτοπληροφόρηση των μαθητών και εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας.

• Οργάνωση ενημερωτικών συναντήσεων στη σχολική μονάδα για θέματα εκπαίδευσης και απασχόλησης στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

• Οργάνωση επισκέψεων σε εκπαιδευτικούς φορείς και χώρους εργασίας.

Συνεργασία / Επικοινωνία

• Επικοινωνία-συνεργασία με τα ΚΕΣΥΠ του νομού για θέματα εφαρμογής του θεσμού

• Συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και άλλους τοπικούς φορείς (ΟΑΕΔ, ΚΕΤΑ, κ.ά.) για θέματα ΣΕΠ, εκπαίδευσης κατάρτισης και απασχόλησης στην περιοχή ευθύνης τους.

• Συνεργασία με τους μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας για θέματα εκπαιδευτικού επαγγελματικού προσανατολισμού των μαθητών.

• Συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και την διεύθυνση της σχολικής μονάδας για θέματα οργάνωσης και λειτουργίας του ΓραΣΕΠ.

• Ανάπτυξη επικοινωνίας και συνεργασίας με τα υπόλοιπα ΓΡΑΣΕΠ και τους εκπαιδευτικούς που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στο νομό.

• Συνεργασία με το ΕΚΕΠ, το ΚΕΣΥΠ του Π.Ι., το Γραφείο ΣΕΠ του ΥΠΕΠΘ, τα ΚΕΣΥΠ και ΓραΣΕΠ της χώρας

Υποστήριξη της εφαρμογής του θεσμού στη σχολική μονάδα

• Εφαρμογή στην τάξη.

• Σύνδεση στόχων του ΣΕΠ με άλλους εκπαιδευτικούς στόχους.

• Οργάνωση και υλοποίηση προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας με στόχο την διεύρυνση του ορίζοντα των μαθητών και της επαγγελματικής τους ανάπτυξης.

• Οργάνωση και υλοποίηση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων ΣΕΠ.

Τήρηση υποστηρικτικών αρχείων της εφαρμογής ΣΕΠ στο σχολείο

• Τήρηση αρχείου μαθητών, επισκεπτών του ΓΡΑΣΕΠ.

• Τήρηση αρχείων για δραστηριότητες ΣΕΠ που γίνονται στην σχολική μονάδα.

• Τήρηση αρχείων υλικού και διοικητικής φύσεως.

επιστροφή στην αρχική