ΓραΣΕΠ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑΣ

Εκπ/κή πληροφόρηση

αρχική

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

Είναι ένα απο τα πρώτα 200 πιλοτικής εφαρμογής ΓραΣΕΠ που ιδρύθηκαν με το νόμο 2525/97. Εχει έδρα του το Γυμνάσιο Παραβόλας Αιτωλ/νιας και είναι στελεχωμένο με καθηγητή-σύμβουλο. Είναι εξοπλισμένο με σύγχρονα τεχνολογικά μέσα, διαθέτει βιβλία και πληροφοριακό υλικό είναι συνδεδεμένο με το internet και επικοινωνεί μέσω δικτύου με το Π.Ι τα ΚΕΣΥΠ και τα άλλα ΓραΣΕΠ.

Το ΓραΣΕΠ έχει αναλάβει ο καθηγητής Φυσικής αγωγής και καθηγητής σύμβουλος ΣΕΠ Νικόλαος Βάρσος . Οι δραστηριότητες του ΓραΣΕΠ και οι λειτουργίες του είναι πολλές και σημαντικές όπως η εφαρμογή του ΣΕΠ, η ατομική συμβουλευτική σε μαθητές της σχολικής κοινότητας του Δήμου μας, προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας υποστηρικτικά του θεσμού, επισκέψεις σε εργασιακούς χώρους, εκπαιδευτικές εκδρομές για την απόκτηση εμπειριών και την πιο ολοκληρωμένη επαγγελματική ανάπτυξη των μαθητών. Όλα αυτά αναφέρονται αναλυτικότερα στις άλλες σελίδες μας.

Κάνουμε μια προσπάθεια να παρέχουμε καλύτερη βοήθεια με την δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας σε μαθητές, γονείς και καθηγητές που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στα σχολεία δίνοντας πληροφοριακό υλικό, χρήσιμες ηλεκτρονικές διευθύνσεις και πώς να τις χρησιμοποιούν, καθώς και άλλα ενδιαφέροντα θέματα.

επιστροφή στην αρχική